avatar
Kayıtlı Kullanıcılar
Kayıt Dışı Kullanıcılar
Kayıt ol


Hoşgeldiniz!
Forumun tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz için sadece 30 saniyenizi ayırarak ücretsiz üye olabilir ve sitemizin tüm özelliklerinden sınırsız yararlanabilirsiniz.
Hemen Üye Olmak İçin Tıklayın.

kapat
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kademeli eğitim kanunu
#1
ÖNDER, kademeli eğitim yasasının eğitimi dar ideolojik kalıplardan arındırarak daha demokratik ve pedagojik niteliğe dönüştürmesi bakımından modern eğitim tarihimizde çok önemli bir kilometre taşı olduğunu değişik vesilelerle ifade etmiştir.
Bu çerçevede anılan yasanın 28 Şubat sürecinin ürünü olan 'sekiz yıllık kesintisiz eğitim' garabetinin ülkemizin refah ve kalkınması üzerinde yol açtığı hasar ve zararların telafisine de ciddi katkı sağlayacağını düşünmektedir. Diğer taraftan ÖNDER, kanunun özgürlükçü ve demokratik doğasına paralel olarak kamuoyunun yıllardır yoğunlaşan haklı ve yerinde beklentilerinin karşılık bulmasının ilgili kanuna yansıyan Yüce Meclis iradesinin uygulamalara tam anlamıyla yansımasıyla mümkün olacağını da önemle hatırlatmaktadır.
Bu Kanunla birlikte yeniden açılan İmam Hatip Ortaokullarına başvurular zaman, mekân ve benzeri kısıtlara rağmen halkımızın büyük teveccühüyle birlikte beklenenin ötesinde bir hacme ulaşmıştır. Eğitim sisteminde büyük bir dönüşüme tanıklık ettiğimiz bu süreçte bazı düzenlemelere bağlı olarak bir takım sıkıntıların doğması olağandır. Gelecekteki tedbirlere ışık tutması açısından şeffaf bir biçimde alanda yaşanan zorlukların ve güçlüklerin tespit edilmesi ve bunlara ilişkin çözüm geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özellikle İmam Hatip Ortaokullarına kayıt aşamasındaki belirsizlikler ve tereddütler öğrencilerin ve velilerin güçlük ve kararsızlık yaşamasına neden olmuştur. Kanunun gayesine uygun olarak İmam-Hatip Ortaokullarına kayıtlar e-okul kayıt sistemi üzerinden başvuruların tespit edilmesine ve okul planlamalarına izin verecek şekilde yapılabilseydi bu zorlukların birçoğu engellenebilirdi.
Yapılan okul planlamalarına bağlı olarak bazı İmam Hatip Ortaokullarının erişilebilir olmaması kayıtları menfi önde etkilemiş, önemli sayıda velimiz İmam Hatip Ortaokullarına kayıt yerine kendine en yakın ortaokuluna çocuğunu kaydetmek zorunda kalmıştır.

Kanunun çıktığı yılda 5, 6 ve 7. sınıflara geçen öğrenciler için ara sınıf uygulamasına yer verilmemesi velilerimiz için büyük hayal kırıklığı olmuştur. Yeni öğretim yılının başlangıcına kadar ara sınıf talepleri ve İmam Hatip Ortaokullarına yoğun başvurular dikkate alınarak yeni okul planlamalarına acil ihtiyaç bulunmaktadır. Buna ilave olarak okullarda doğabilecek öğretmen açığının giderilmesinde öğretmenlik yapabilecek lisans mezunlarına fırsat tanınması yerinde olacaktır.


Bununla birlikte yeni eğitim sezonunun yaklaşması ile bu sene ilk kez 5. ve 9. sınıflarda "seçmeli ders" olarak Kur'ân-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı derslerinin okutulacak olması memnuniyet vericidir. Bunun için bilindiği üzere 12 Eylül tarihine kadar öğrenci velilerinin ortaokul veya imam hatip ortaokul müdürlüğüne yazılı müracaatları gerekmektedir. Ancak konunun önemine binaen pratik durum göz önüne alındığında bu sürenin uzatılması gerektiğini düşünüyoruz.

 
 Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği
Ara
Paylaş Cevapla
Teşekkür Edenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi